İçsel Motivasyonu Artırmak

12.01.2022
Herhangi bir şeyde ısrar etmek için, beyinde çabayı başlatan ve sürdüren mekanizmalara ihtiyacımız var. Onlar olmadan eylemi başlatamaz veya sürdüremeyiz (Deci ve Ryan, 2008).
Bunları sürekli dışarıdan ödül ve ceza ile başaramazsınız. Çünkü dışsal motivasyonlar sizin kontrolünüzde değildir. “Parasal ödüller içsel motivasyonun yerini tutmaz.” -Edward Deming
İçsel motivasyon, gerçekten zevk aldığınız ve kendinizi baskı altında veya zorunlu hissetmediğiniz anlarda beslenir. Bunlar, zamanın uçup gittiği yerde yaptığımız şeylerdir.
Motivasyon ne yaptığımızı, bir şeyi nasıl yaptığımızı ve ne kadar başardığımızı belirleyen şeydir. Performansımızın ancak motivasyonumuz kadar iyi olduğu test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Ne kadar az ilham alırsak, performansımız o kadar zayıf olur. Akranlarınız motivasyonsuzsa ve çevrenizi zehirli hissediyorsanız tek ilham kaynağına yani kendinize ihtiyacınız olacaksınız.
İşte tam burada içsel motivasyon için Edward Deci ve Richard Ryan'a göre, bireyler arasında gördüğümüz motivasyon çeşitliliği sadece psikolojik mekanizmalarda değil, sosyokültürel koşullarda bulunur sözünü hatırlamanız gerekir. İnsan beyninde çabayı başlatan, sürdüren bir sistem vardır. Ancak içinde bulunduğunuz olumsuz çevre güçlü nedenleriniz yoksa sizin motivasyonunuzu sömürür. Eyleme geçmenizi, başarılı olmanızı engelleyen alışkanlıklar ve mazeretler sağlar.
Koşullar ve çevreler bizi “yabancılaşmış ve mekanikleşmiş ya da pasif ve hoşnutsuz” bırakabilir (Deci ve Ryan, 2008). İşte o nedenle “İnsan, birlikte en çok zaman geçirdiği beş kişinin ortalamasıdır.” Jim Rohn
Çevreniz içsel motivasyonu yüksek insanlara dolu ise takım sinerjisi söylemlerle değil eylemlerle sizi geliştirir.
İçsel motivasyon için birey olarak merak ve tatmin duygunuzu yüksek tuttuğunuz sürece başarınız artacaktır. Kişisel zafer listelerinizi hazırlayın.
Özerklik – insanların seçimleri olduğuna inanmaları gerekir.
İlişki – insanların başkalarıyla olan bağlantılarını derinleştirmesi gerekir.
Çalışmalarınızı daha yüksek bir amaca bağlayın (politik, ahlaki, manevi veya kurumsal).
Yetkinlik – insanların doğru becerilere ve bunları gösterme fırsatına sahip olmaları gerekir.
Hayatınızı özetleyecek bir cümle ile kendinizi tanımlayın! Ya da bu cümleye ulaşmak için çalışın!
Sizi heyecanlandıran, gurur duymanızı sağlayan, keyifli ve ilham verici kaleler inşa edin. Sizi bulunduğunuz yerden daha iyi bir yere taşıyacak tutkular bulun. Gerçek tutku sizi esnek, daha iş birlikçi ve süreçten keyif alan birine dönüştürecektir.
Mutlu ve enerjisi yüksek insanların daha üretken, zeki ve yaratıcı olduğu gerçeğini biliyorsak içsel motivasyonumuzun başkaları tarafından değersizleştirilmesine izin vermeyiz. Çünkü biz kendimize verdiğimiz değer kadar değerliyiz. Biz izin vermeden kimse bize zarar veremez.
Kendiniz için neler mi yapabilirsiniz?
Kendiniz için en sevdiğiniz işlerin listesini yapın. Molalar verin (odaklanmanız gereken işlerde pomodoro tekniği kullanabilirsiniz). İyi zamanlarınızı hatırlayın, yeni insanlar tanıyacağınız etkinliklere katılın, sevdikleriniz ile zaman geçirin. Ertelemeyi bırakın ve sadece yapın. İlk adım her zaman zordur başlayın. “Just Do It” Nike
Sağlıklı kalın, isteklerinizi net olarak belirleyin. Küçük disiplinler belirleyin örneğin günlük tutun.
Duygularınızın farkında olun. "Seni kıran yük değil, onu taşıma şeklindir." - Lou Holtz
Cuma gecesi geç saatlerde anatomi kitaplarını okuyan tıp öğrencisi ya Pazartesi günü bir sınava hazırlanıyor ya da gelecekteki hayat kurtarmaya hazırlanıyor (Grenny, 2019). Algı her şeydir.

İşte o nedenle en çok kendimizi iknaya ihtiyaç duyarız. Ya hedeflerimiz için önce eyleme geçer sonra zihnimizin gerçeğine dönüştürürüz. Ya da sürekli başkaları tarafından güdüleniriz.
Eylem duygudan önce gelir. Brian Tracy
Güçlü nedenler bulduğunuzda çalıştığınız şirketinize, ülkenize, ailenize katkı sağlarsınız. Kendine katkısı olmayanın başkalarına katkısı asla olmaz. Tam olarak bu nedenle şartlar ne olursa olsun içsel motivasyonumuzu yüksek tutup harekete geçmemiz gerekir.

"Erdem Karagöz" - Kitle Konuşmacısı

Follow us