BTSO Akademi’den Şirketlerde Erken Uyarı Sinyalleri Eğitimi

13.09.2019Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Akademi Projesi kapsamında ‘Şirketlerde Erken Uyarı Sinyalleri’ konulu eğitim gerçekleştirildi.

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu BTSO, eğitim ve gelişim platformu BTSO Akademi projesi kapsamında düzenlediği eğitimlerle iş dünyasının beceri ve yetkinliklerini güçlendirmeyi sürdürüyor. Firmaların finansal yapılarındaki bozulmaları erken fark ederek gerekli önlemleri almaları ve karşılaşacakları riskleri en aza indirmelerinin amaçlandığı ‘Şirketlerde Erken Uyarı Sinyalleri’ başlıklı eğitim programı BTSO Oda Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. Besfin Finansal Hizmetler ve Danışmanlık Kurumsal Finansman Direktörü Nihan Tarmur tarafından verilen ve Bursa iş dünyasının yoğun ilgi gösterdiği eğitime BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan da katıldı.

 BTSO AKADEMİ’DEN 400 EĞİTİM PROGRAMI

Eğitimin açılış konuşmasını gerçekleştiren BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, BTSO Akademi projesi kapsamında şimdiye dek 400 eğitim programı gerçekleştirildiğini söyledi. Söz konusu eğitimlerden 30 binden fazla BTSO üyesinin faydalandığını kaydeden Koçaslan, sektör temsilcilerinin talep ve beklentileri doğrultusunda yeni eğitim programları düzenlemeye devam ettiklerini belirtti.

 FİNANSAL RİSKLERİ AZALTMAK MÜMKÜN

Son dönemde yaşanan gelişmelerle birlikte dünya ekonomisinin kritik bir virajdan geçtiğini belirten Koçaslan, “ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşları başta olmak üzere, Ortadoğu ve Körfez Bölgesi’nde yaşanan kaos ortamı, Brexit süreci gibi bir çok güçlü etmen ülkeleri küresel pazarlarda yeni yaklaşımlar ve stratejik adımlara yöneltti. Ülkemizde ise döviz kurlarındaki aşırı hareketlilik, yüksek faizler ve enflasyon oranlarındaki artış reel sektörümüz açısından önemli riskleri de beraberinde getirdi.  Böylesi bir dönemde firmalarımızın yaşayabilecekleri finansal riskleri öngörebilmeleri ve kriz planlarını oluşturmaları, finansal riskleri azaltmak açısından son derece önemli.“ diye konuştu.

FİNANSAL STRATEJİLER OLUŞTURULMALI

Eğitmen Nihan Tarmur, Bursa iş dünyasının üretim hacminden ihracat oranlarına, istihdamdan gayri safi yurt içi hasılaya kadar ekonomiye yaptığı katkıyla Türkiye için çok değerli bir iş topluluğu olduğunu söyledi. Ülke ekonomisi için önemli bir yere sahip olan Bursa’nın finansal sorunlara karşı da hazırlıklı olması gerektiğine dikkati çeken Tarmur, “Şirketler bir anda krizle karşı karşıya gelmiyor. İş insanları tarafından öncesinde pek çok uyarı sinyali göz ardı edilebiliyor. Bu noktada işletme sermayesi yönetimi, nakit akışı yönetimi gibi planlanmayan alanlara özellikle dikkat edilerek, finansal stratejilerin oluşturulması finansal risklerin azaltılması açısından büyük önem taşıyor.” dedi.


Follow us